fbpx

Jak funguje dlouhodobý investiční produkt?

20. 2. 2025 14 minut Jana Kapalová

K čemu je a jak funguje dlouhodobý investiční produkt? Je skutečně výhodný?

Už jsi určitě zaslechl, že na svůj důchod se musíš finančně připravovat – jen na stát bys spoléhat neměl. Jednou z možností je dlouhodobý investiční produkt. V tomto článku ti ho detailně představíme.

V tomto článku zjistíš:

  • Co je to dlouhodobý investiční produkt a jak funguje?
  • Jak ho získáš a jak pracuje?
  • Co všechno obsahuje?
  • A v čem se liší od penzijka?

Co je to DIP a jak funguje?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je investiční nástroj podporovaný státem. Slouží k vytvoření vlastní finanční rezervy na důchod. Jinými slovy ti pomůže finančně se zabezpečit na tu část života, ve které už nebudeš pracovat a stát ti bude posílat důchod. Vlastní finanční příprava je důležitá – demografové a ekonomové shodně varují, že pro stát bude obtížné ufinancovat důchodový systém.

👉🏼 Vlastní finanční rezervu na důchod is můžeš vytvořit právě s DIP. Ministerstvo financí definuje DIP takto:

“Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je souhrnné označení investičních nebo spořicích produktů, které napomáhají zabezpečení na stáří a mohou nově mít daňovou podporu.”

Pojďme si tuto na první pohled složitou definici rozebrat.

  • Souhrnné označení investičních nebo spořících produktů = své peníze můžeš investovat například do podílových fondů nebo do akcií. DIP jako samostatný produkt totiž neexistuje – jedná se o možnost zahrnout širokou škálu soukromých investic do DIP, ze kterých si můžeš své investiční portfolio sestavit. 
  • Napomáhají zabezpečení na stáří = smlouva musí být uzavřena na minimálně 10 let. Zároveň platí, že výběr peněz – aniž bys platil sankce – můžeš provést až po 60. roku života. Pokud zaslechneš, že pro DIP platí pravidlo 60/120, pak to odkazuje právě na minimální věk 60 let a na 120 měsíců investování minimálně (10 let). Pokud se tedy rozhodneš začít investovat již ve 25 letech, čeká tě 35 let spoření na důchod – nestačí splnit pouze jednu podmínku z pravidla 60/120.

Co kdybys své peníze chtěl vybrat dříve? V takovém případě zaplatíš státu vše, co jsi za posledních 10 let ušetřil na daních. Pozor – doplatit daně musíš i v případě, kdy si dáš DIP do daní, ale žádný efekt to pro tebe nemá; tvá daň je z jakéhokoliv důvodu nulová. I v tomto případě, pokud DIP zrušíš, budeš platit. O daňových úlevách ještě bude řeč.

Co kdybys své peníze chtěl vybrat dříve? V takovém případě zaplatíš státu vše, co jsi za posledních 10 let ušetřil na daních. Pozor – doplatit daně musíš i v případě, kdy si dáš DIP do daní, ale žádný efekt to pro tebe nemá; tvá daň je z jakéhokoliv důvodu nulová. I v tomto případě, pokud DIP zrušíš, budeš platit. O daňových úlevách ještě bude řeč.

  • Mohou mít daňovou podporu = stát ti umožňuje snížit částku, ze které chce odvést daň – až 48 tisíc korun, které v jednom kalendářním roce investuješ, nemusíš zdanit.

Pokud budeš investovat 4 000 Kč měsíčně, za jeden rok je to 48 tisíc Kč – až do této částky ti stát odpustí 15% daň z příjmu. Na daních tedy ušetříš 7 200 Kč (48 000 Kč × 0,15 = 7 200). 

⚠️ Pozor – limit pro odpuštění daně do 48 tisíc Kč platí souhrnně na všechny produkty, kterými se zabezpečuješ na stáří, tedy i pro investiční životní pojištění a penzijní spoření.

Co se stane, pokud investuješ více jak 48 tisíc Kč ročně? V takovém případě si svůj daňový základ můžeš snížit pouze o oněch 48 tisíc korun. Zbytek peněz už do daňové úlevy nespadá.

Připomeňme, že výběr peněz můžeš provést až po 60. roce života, a zároveň nejdříve po 10 letech investování. Pokud bys tuto podmínku porušil, vše, co jsi na daních za posledních 10 let ušetřil, musíš zaplatit.

⚠️ Byť je odpuštění daní výhodou, skutečností je, že na DIP nezískáváš  žádný státní příspěvek. Kdo ti však může přispět, je tvůj zaměstnavatel. Tyto příspěvky jsou až do výše 50 tisíc Kč ročně osvobozené od odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Jak investování do DIP probíhá?

Prvním krokem je uzavření smlouvy s poskytovatelem DIP. Jednotliví poskytovatelé DIP se liší nabídkou možností, do kterých můžeš v rámci DIP investovat. Každý poskytovatel má také své vlastní podmínky. Proto si udělej důkladnou rešerši a nabídky porovnej.

💡 Pokud se v tématu neorientuješ, neváhej využít služeb finančního poradce. Uzavření smlouvy na DIP je vážná a dlouhodobá věc. Pokud chceš mít větší jistotu, oslov finanční poradce dva – ať získáš rozličné úhly pohledu. ⚠️ Určitě se nenech zlákat hned první nabídkou, na kterou narazíš. Pamatuj – banky si tě budou chtít získat a jejich bankéři (obchodníci) jsou školení, aby ti produkty prodali.

Jakmile máš vybráno a jsi pevně rozhodnutý, čeká tě uzavření smlouvy s poskytovatelem. V této smlouvě je mimo jiné uvedeno, jak dlouho budeš investovat a kolik peněz měsíčně na investici odešleš. Ideální je využít služeb finančního poradce – ten si smlouvu projde a ubezpečí tě, že se nezavážeš k něčemu nevýhodnému.

Poté už (dle smlouvy) posíláš peníze – jak často je na tobě. Není problém poslat například 48 tisíc Kč na konci roku. Ty tvůj poskytovatel DIP zainvestuje podle smluvené strategie, například do akcií a dluhopisů. Výběr, do čeho budeš investovat, je na tobě – to doplňkové penzijní spoření nenabízí. Do DIP je rovněž možné zahrnout své stávající investice.

Výkon svého DIP můžeš sledovat – proto se určitě zajímej, jaký monitoring poskytovatel DIP nabízí. Obvykle se jedná o mobilní appku.

Co když chceš podmínky svého DIP změnit? V takovém případě záleží na podmínkách smlouvy. I to je další důvod pro využití služeb finančního poradce. Ten ověří, zda smlouva neobsahuje “šedá místa”, která by tě mohla poškodit, pokud bys chtěl podmínky změnit. Důležité je také znát podmínky pro případ, že bys chtěl investované peníze převést k jinému poskytovateli DIP – jinými slovy jaké jsou transakční feečka (poplatky).

📦 ZJEDNODUŠENÉ SHRNUTÍ: Investování do DIP znamená vybrat poskytovatele, uzavřít smlouvu, vkládat peníze a nechat je investovat.

Do čeho všeho lze v rámci DIP investovat?

Zákon, který DIP stanoví, zahrnuje celkem 5 finančních produktů, které mohou být ve tvém DIP zahrnuty. Tady je jejich přehled:

Jak to ⬆️ funguje?

Tady máš jasné a stručné vysvětlení, jak finanční produkty, které mohou být součástí tvého DIP, fungují.

Akcie je podíl ve firmě. Tedy pokud si koupíš akcii nějaké firmy, znamená to, že část této firmy vlastníš. Jinými slovy pokud si akcii koupíš, firma tvé peníze získá a použije je. Pokud se firmě daří, hodnota tvé akci roste. Tedy můžeš ji prodat za víc, než za kolik jsi ji koupil. Pokud se však firmě nedaří, hodnota akcie klesá. 

 

Některé firmy vyplácejí svým akcionářům část ze svého zisku – takzvaná dividenda. Takže pokud vlastníš akcii nějaké firmy, můžeš z ní mít pravidelný příjem. 

 

Pokud ve svém DIP investuješ do akcií, znamená to, že peníze, které do DIP investuješ (posíláš je tam), využije nějaká firma. Ty se naopak stáváš vlastníkem akcie. Růstem hodnoty této akcie se zhodnocují peníze, které jsi investoval. O nákup akcií se však nemusíš starat – vyřeší je za tebe například banka, u které své DIP máš.

ETF (Exchange-Traded Fund neboli burzovně obchodovaný fond) je snadný způsob, jak investovat do více například akcií najednou. ETF shromažďuje peníze od více lidí – a ty následně investuje do akcií nebo například dluhopisů. Proto se jedná o kolektivní investování

 

Představ si, že koupíš ETF, které sleduje technologické akcie. To znamená, že vlastníš části různých technologických firem, jako jsou třeba Apple, Google nebo Microsoft, aniž bys musel koupit jednotlivé akcie každé z nich.

Dluhopis je de facto půjčka, kterou někomu dáš – třeba firmě nebo přímo státu. Peníze jim půjčíš tím, že si od nich dluhopis koupíš. Tyto peníze, které jsi za dluhopis zaplatil, ti následně splácejí i s úroky. Na konci splatnosti tedy dostaneš zpět částku, za kterou jsi dluhopis koupil, navýšenou o úroky. 

 

Ukažme si to na příkladě: za 10 tisíc Kč si koupíš dluhopis s úrokovou sazbou 5 % p.a. To znamená, že každý rok dostaneš úrok 500 Kč ( 5 % z 10 000 Kč = 500 Kč). Řekněme, že tento dluhopis má splatnost 5 let. To znamená, že za těchto 5 let nejenže získáš zpátky 10 tisíc Kč, za které jsi dluhopis koupil, ale také 2 500 Kč jako úroky – tuto částku jsi na koupi dluhopisu vydělal.

Do podílového fondu investuje více lidí, každý z nich částkou, kterou si sám určí. O investování (využití) peněz, které se v podílovém fondu od všech přispívajících investorů střádají, rozhodují odborníci. Každému investorovi pak přísluší odpovídající zisk. Jedná se o kolektivní investování.


Podílové fondy jsou proto volbou pro ty, kteří nechtějí investovat samotní nebo kteří nemají s investováním potřebné zkušenosti.

Deriváty ti rovnou přiblížíme na příkladě.

Představ si, že jsi farmář, který pěstuje pšenici. Do prodeje ji uvedeš za 6 měsíců. Obáváš se však, že než vypěstovanou pšenici sklidíš a připravíš k prodeji, její hodnota klesne – bude nižší jak nyní, kdy teprve roste na polích. 

 

Derivát ti umožňuje zafixovat pšenice na dobu, kdy dozraje a ty ji budeš prodávat – tedy bez ohledu na to, jaká bude její skutečná cena. Jinými slovy zafixuješ cenu budoucího prodejeObdobnou strategii může využít i nakupující – stanoví si budoucí cenu, za kterou zboží nakoupí. Chrání se tím před případným prudkým zdražením.

 

👉🏼 Jak se tedy deriváty využívají v DIP? Například ke spekulaci na růst cen aktiv. Pokud se předpověď naplní, deriváty mohou přinést dodatečný zisk.

V čem se DIP liší od penzijka?

Ze všeho nejdřív – Co je to to “penzijko”? Jedná se o lidové označení pro doplňkové penzijní spoření nebo jeho starší verzi (penzijní připojištění, transformovaný fond) – zkratka je DPS. Je to třetí, dobrovolný pilíř českého důchodového systému, do kterého můžeš přispívat libovolnou částkou, a zajistit si tak lepší životní úroveň ve stáří.

Penzijko (doplňkové penzijní spoření) jsme rozebírali v jiném článku. Mrkni na něj.

Je to pro tebe složité? Appka Nekrachni ti s investováním pomůže. A nejen s ním

📱 Aplikace je k dispozici zdarma. Kromě pomoci s investováním ti například připomene, že máš zaplatit poplatky úřadům, nebo tě upozorní na změny v zákonech. Součástí aplikace jsou také vzdělávací videa včetně jejich souhrnu, checklisty nebo slovníček pojmů.

Appka je na světě!

Stáhni si svého průvodce světem financí ještě dnes. Zdarma.

Líbil se ti článek? Sdílej ho.

Další články

Novela zákoníku práce 2025

News3. 3. 20258 minut

Co se mění v zákoníku práce a co konkrétně se změní pro tebe? Dlouho očekávané změny jsou tady. Například na …

Jak pracovat s cash flow?

Cash flow21. 2. 20257 minut

Představ si, že máš firmu a prodáš zboží za 100 tisíc Kč. Vystavíš fakturu a v účetnictví vidíš zisk. Jenže …

Prohlédnout všechny