fbpx
Investování

Jak funguje penzijko?

1. 7. 2024 4 minuty Jana Kapalová

Tento článek vznikl ve spolupráci se Zavodou by Conseq

Doplňkové penzijní spoření, lidově penzijko, je finanční produkt zaměřený na zajištění finanční stability v důchodu. Je to třetí, dobrovolný pilíř českého důchodového systému, do kterého můžeš přispívat libovolnou částkou, a zajistit si tak lepší životní úroveň ve stáří. Bližší informace, co je to penzijko, najdeš v našem nedávném postu na Instagramu.
Víš, že do roku 2012 existovalo jen penzijní připojištění (staré penzijko), které od roku 2013 bylo nahrazeno doplňkovým penzijním spořením (nové penzijko)? Hlavní rozdíl spočívá ve výkonnosti a zhodnocení peněz, o tom ale víc v jednom z našich reelsů na Instagramu!

Jak a kde si sjednat penzijko?

Sjednání penzijka je dobrovolné a sjednat si ho můžeš u různých penzijních společností. Na webových stránkách Asociace penzijních společností v ČR najdeš seznam penzijních společností v České republice. V dnešním digitálním světě tě nejspíš nepřekvapí, že penzijko si jde sjednat také online, buď v aplikaci nebo internetovém bankovnictví.

Kolik budeš měsíčně posílat?

O měsíční částce vkladu se rozhoduješ sám, minimální částka je stovka měsíčně. Tuhle částku můžeš časem zvýšit, snížit a nebo dokonce pozastavit. Pro získání státního příspěvku bude potřeba měsíčně odkládat o 4 stovky víc. K pětistovce měsíčně ti stát přihodí stovku.
Chceš maximální příspěvek? Odkládej si nejméně 1 700 korun měsíčně a stát ti přispěje od 1.7.2024 340 korun.

Kam jdou tvé peníze?

Sjednáním penzijka se z tebe stává takový malý investor, protože penzijko funguje podobně jako podílový fond = jde o investici. Na tom není nic špatného, jen je fajn dopředu vědět, do čeho jdeš. Každá investice s sebou totiž nese riziko ztráty peněz. Proč se víc vyplácí peníze investovat než spořit na spořícím účtu nebo dokonce v keramickém prasátku? Mrkni na naše reelsko na Instagramu.

Jak dlouho je třeba spořit?

Záleží, na jaký druh penze si spoříš. U starobní penze je potřeba spořit nejméně 10 let (u smluv sjednaných do konce minulého roku to bylo 5 let). Začít můžeš klidně hned teď. Platí, že čím dřív začneš, tím větší výnosy můžeš očekávat.

Přihlas se k odběru newsletteru

Co když si nebudu moct dovolit dál platit penzijko?

Pokud si to nemůžeš dovolit, klidně pošli míň, dostaneš k tomu úměrně vysoký příspěvek od státu a když se vrátíš k původní výši, příspěvek bude stejný, jak jsi byl zvyklý.

Jakým způsobem si můžeš penzijko vybrat?

I když je výběr penzijka nejspíš hudba daleké budoucnosti, je fajn vědět, co tě čeká. Penzijko si můžeš vybrat dvěma způsoby: Jednorázově, kdy obdržíš celou naspořenou částku, anebo formou měsíční renty. Proč hudba daleké budoucnosti? Na výběr penzijka si budeš muset počkat ještě pár desítek let, penzijko si totiž dřív než v 60 letech sice vybrat můžeš, a o vložené příspěvky nepřijdeš, přijdeš však o ty státní.

Chceš penzijko ukončit dřív?

V případě, že smlouvu ukončíš dřív, přijdeš o všechny státní příspěvky, a ty od zaměstnavatele budeš muset zdanit 15 %. Vrátit budeš muset také všechny peníze, které si díky penzijku ušetřil na daních za posledních 10 let. Nepřijdeš však o nic, co jsi do penzijka vložil, a to včetně zdaněných výnosů a příspěvků od zaměstnavatele.

Penzijko je zajímavý finanční nástroj, jehož pořízení určitě stojí za zvážení. Při rozhodování o sjednání penzijka si dobře rozmysli pro a proti a pracuj pouze s relevantními informacemi.

Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Další články

Úvazek nebo dohoda?

Práce22. 7. 20245 minut

Blíží se letní prázdniny a tudíž i čas letních brigád. Ve chvíli, kdy si už najdeš job, tak se  svým …

Mikroinvestování: jak začít investovat s málem

Investování15. 7. 20245 minut

Mikroinvestování je přístup k investovnání, který ti do světa investic umožní vstoupit už s malými částkami, který se v posledních …

Prohlédnout všechny