fbpx
Základy

Ztrácíš se ve finančním jazyce? Naučíme tě mluvit finančně!

11. 4. 2024 5 minut Jana Kapalová
400772000_309522691957175_3824265617602023602_n

Tento článek vznikl ve spolupráci s investiční platformou Sypeto.

Už žádné zmatky, vysvětlíme ti, co je to výnos, příjem, náklad, výdaj a zisk.

Už žádné zmatky, vysvětlíme ti, co je to výnos, příjem, náklad, výdaj a zisk.

 

Finanční gramotnost začíná s pochopením základních pojmů, které formují základ našeho ekonomického rozhodování. V tomto příspěvku se zaměříme na vysvětlení základních finančních pojmů – výnos, příjem, náklad, výdaj a zisk a také ti představíme jednoduché pravidlo 50/30/20, které ti pomůže lépe spravovat své finance.

Náklady

Náklady jsou peníze, které vynakládáš na to, aby tvůj business vůbec mohl fungovat. Jde o všechno od materiálů a mezd až po nájemné. Právě řízení nákladů je klíčové pro zajištění finančního zdraví a ziskovosti podniku. Náklady se dají rozdělit na fixní a variabilní.
Fixní náklady jsou ty, které platíš pravidelně a nemění se, ať vyrábíš málo nebo hodně. Příkladem může být právě nájem nebo platby za energie. Na druhé straně stojí variabilní náklady, které se mění podle toho, kolik toho vyrobíš nebo prodáš. Může jít třeba o náklady na materiál nebo hodinové mzdy, pokud platíš zaměstnance jen za odvedenou práci.

Výnosy

Výnosy jsou peníze, které tvůj podnik získal za určité období. Nezáleží na tom, jestli už za ně dostal zaplaceno, nebo teprve čeká. Výnosy jde chápat jako něco, co firma vydělala, ale zatím to nemá k dispozici. Je důležité držet krok mezi tím, co je na papíře a co máš skutečně v rukou.

Zisk = výnosy - náklady

A úplně jednoduše, zisk=výnosy-náklady. Zisk je vlastně to, co ti zbyde v kapse potom, co zaplatíš všechny účty, náklady a daně z toho, co jsi vydělal. Pro firmy je zisk mega důležitý, protože ukazuje, jestli se jim daří a jsou schopné generovat peníze nad rámec toho, co musí utratit. Pokud chceš mít větší zisk, je fajn zvednout výnosy, nebo omezit náklady. Udržet rovnováhu mezi tím, kolik peněz přichází a odchází, je klíčové pro to, aby tvůj podnik nebo tvoje finance byly healthy!Když se podíváme na jednotlivce, tak zisk je částka, která ti zbyde po zaplacení osobních výdajů a můžeš si ji buď schovat do prasátka na horší časy nebo ji investovat.‍
zdroj: unsplash.com

Příjem

Pokud jsi zaměstnaný, pak je pro tebe příjem plat nebo mzda. Máš firmu? Pak příjmy představují cash, který získáváš za prodej svých výrobků a služeb.

Víš, jaký je rozdíl mezi příjmem a výnosem?

Je to jednoduché, příjem jsou prostě ty peníze, které už máš v kapse nebo na účtu. Na druhou stranu, výnosy si můžeš představit jako peníze, které ti sice někdo slíbil, ale možná je ještě nemáš fyzicky u sebe ( a ani digitálně na účtu :)). Poslal jsi někomu fakturu, ale ještě ji neuhradil? Tak tyhle peníze jsou pro tebe výnosem!

zdroj: unsplash.com

Výdaje

Výdaje jsou peníze, které z tvé kapsy směřují k někomu jinému, komu platíš za to, co ti dodal. Ať už jde o jednotlivce nebo firmy, výdaje můžou zahrnovat všechno možné od každodenních životních potřeb jako je jídlo, bydlení a doprava, až po operativní náklady ve formě mezd pro zaměstnance a daňové závazky (daně, sociální a zdravotní pojištění) a jiné náklady spojené s běžným chodem firmy a třeba dlouhodobé investice do rozvoje.

Jaký je rozdíl mezi výdaji a náklady?

Výdaje jsou, stejně jako příjmy peníze, které jsi už utratil. Jde o reálný úbytek peněz v tvé peněžence, nebo v učtu. Náklady jsou trochu abstraktnější. Týkají se spotřeby zdrojů, které je možné peněžně vyjádřit, typicky jde o pohonné hmoty či materiál pro výrobu.

Přihlas se k odběru newsletteru

Osobní finance? Zkroť je s pravidlem 50/30/20

S osobními výdaji je spojené jednoduché pravidlo 50/30/20. Tohle pravidlo dělí výdaje do tří skupin. 50 % příjmů jde na must-have věci, jako je nájem, služby a potraviny. 30 % tvoří výdaje pro radost – může jít o návštěvu oblíbené restaurace nebo koncert tvé fav bandy. Zbytek, tedy 20 %, hodíš na spoření nebo investice, což se ti mega vyplatí, ať už pro časy, kdy budeš v úzkých, nebo když máš v plánu něco většího. Nastavení poměru je individuální, můžeš si ho přizpůsobit podle svých preferencí. Fajn je vytrvat a držet se ho.

zdroj: vlastní zpracování

Jak na to v praxi? Ze všeho nejdřív je potřeba sestavit si svůj osobní rozpočet. Návod, jak na to, najdeš v našem únorovém článku. Podívej se na to, za co utrácíš, a začni rozdělovat jednotlivé výdaje do kategorií. Aby sis byl jistý, že tvoje výdaje odpovídají pravidlu 50/30/20, je fajn se k rozpočtu pravidelně vracet a revidovat ho, což chce sice trochu disciplíny, ale věř, že se to vyplatí!

Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Další články

Úvazek nebo dohoda?

Práce22. 7. 20245 minut

Blíží se letní prázdniny a tudíž i čas letních brigád. Ve chvíli, kdy si už najdeš job, tak se  svým …

Mikroinvestování: jak začít investovat s málem

Investování15. 7. 20245 minut

Mikroinvestování je přístup k investovnání, který ti do světa investic umožní vstoupit už s malými částkami, který se v posledních …

Prohlédnout všechny