fbpx
Investování

Kdy je nejlepší čas začít investovat a jaké investice mohou být vhodné pro začátečníky?

8. 11. 2023 8 minut Jana Kapalová
V článku se na příkladu dozvíte, jak spolu souvisí inflace a investování. Dozvíte se, jak poznat ten správný čas na první investování a kdy je lepší neinvestovat. Článek také popisuje rozdělení investic na vhodné a méně vhodné pro začátečníky. V závěru jsou popsány rady s velkým R a citace od slavného Warrena Buffetta.
400772000_309522691957175_3824265617602023602_n

Tento článek vznikl ve spolupráci s investiční platformou Sypeto.

Inflace a jak souvisí s investováním

V roce 1994 byste kostku másla koupili za 20 korun. Dnes je cena více než dvojnásobná. Proč tomu tak je? Kvalitnější suroviny? Větší balení? Nebo nová supr technologie? Ne. Odpovědí je inflace. Inflace je definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v určitém časovém období. 1 Prakticky to znamená, že si za stejné množství peněz koupíte méně zboží a služeb. Na grafu můžete vidět vývoj ceny másla na 100 g v průběhu let 1994-2016. Z grafu je patrné zvyšování cen.

zdroj: finance.cz

Dnešní stokoruna má podstatně jinou hodnotu než stokoruna v příštím roce. Peníze dnes mají větší hodnotu než stejné množství peněz v budoucnu.

 

Pokud to tak skutečně je, co udělá inflace s úsporami, které máme na běžném účtu nebo v doma pod polštářem? Sníží jejich hodnotu.

 

Příklad: Pokud máte naspořeno 100 000 Kč a inflace činí 10 %, v příštím roce si za těchto 100 000 Kč budete moct koupit zboží, které byste dnes koupili jen za přibližně 90 000 Kč.

 

Že nechcete dál přicházet o hodnotu vašich úspor? Řešením může být právě investování. O investování jsme psali taky v našem příspěvku na Instagramu, můžeš ho zchecknout tady.

 

Ačkoliv je inflace vnímána spíš negativně, někteří ekonomové vnímají mírnou (!) inflace pozitivně, jelikož podporuje investice a mírné utrácení peněz. Deflace má totiž pro ekonomiku výrazné negativní důsledky – lidé přestanou dnes utrácet, protože „zítra bude levněji“. 2

Je investování vhodné pro každého?

Při vyzdvihování benefitů investování je však třeba mít na paměti, že i přes jeho vzrůstající popularitu není vhodné pro každého, zvláště pak pro toho, kdo nedisponuje dostatečným kapitálem. Zdánlivá snadnost investování a sliby rychlého zbohatnutí by nás rozhodně neměly přesvědčit o investování, aniž bychom pečlivě zvážili naši finanční situaci, cíle, plány a očekávání. Impulzivní chování tady ovoce rozhodně nepřináší.

Ideální čas začít investovat

Ideální věk pro začátek investování neexistuje. Je však dobré mít na paměti, že čím mladší jste, tím víc máte času, který vám umožní dlouhodobé zhodnocení investic. Jak poznáte, že by na první investici mohl být ten správný čas? 3

  • Nemáte dluhy s vysokou úrokovou sazbou.
  • Každý měsíc vám na účtu zbývá alespoň pár stovek.
  • Peníze, které chcete investovat, nebudete v blízké době potřebovat.
  • Pokud byste o investované peníze přišli, svět se nezboří.
  • Máte vytvořenou finanční rezervu.

Finanční rezerva jsou peníze, které jsou určené k zaplacení neočekávaných výdajů, např. při ztrátě práce, nebo pokud potřebujete koupit novou lednici.

V následujících odstavcích si představíme příklady investic, které mohou být vhodné pro začátečníky a kterým by se měli spíš vyvarovat. Výběr investice se odvíjí od vašich plánů, cílů a mnoha dalších faktorů. Co je vhodné pro jednoho, nemusí být vhodné pro druhého.

Přihlas se k odběru newsletteru

Příklady investic, které mohou být vhodné pro začátečníky

Řekněme, že byste chtěli koupit akcie společnosti JPMorgan (finanční sektor). Věříte, že akcie této společnosti poroste a máte k tomu relevantní argumenty, protože rozumíte produktům této společnosti a věříte, že se jí bude do budoucna dařit. Prvním problémem je cena. 


Pokud jste investor začátečník, pravděpodobně by vás mohla odradit už cena jedné akcie, která je ke dnešnímu dni (5.11.2023) 143 dolarů. A co teprve, když jich budete chtít koupit víc. Další “ale”, je, že vaše investice je závislá pouze na výsledcích jedné společnosti. Co když se dostane například do soudního a sporu a cena její akcie klesne?

zdroj: https://slicetheacorn.com/

Při investování je dobré riziko rozdělit – diverzifikovat. 4 Prakticky to znamená nakoupit balíček akcií více firem – portfolio. Portfolio zahrnuje více společností, takže pokud klesne cena akcie jedné z nich, ztráta bude relativně malá. 

 

Portfolio si můžete zkonstruovat sami, popřípadě koupit takový nástroj, který již nějaké portfolio obsahuje/kopíruje, například fond či index. Investice do vybraných fondů lze považovat za méně rizikové a vhodné pro začátečníky.

 

Tip: Znáte finviz.com? Najdete tu přehled financí společnosti, ukazatele výkonnosti a grafické znázornění firem podle jejich tržní kapitalizace (cena všech akcií jedné společnosti dohromady).

Mějme na paměti, že vývoj trhu je nepředvídatelný a i když se některé investice zdají být jisté, vždy existuje určité riziko ztráty.

 

Indexové fondy: Tyto fondy sledují vývoj určitého indexu (např. známý S&P 500, Nasdaq 100) a poskytují tak diverzifikaci do různých akcií. Indexové fondy jsou relativně stabilní a mají poměrně nízké náklady. 5

 

Fyzická “ETFka”: ETF jsou podobné indexovým fondům, ale obchodují se na burze podobně jako jednotlivé akcie. Jsou likvidní a umožňují začít investovat s menšími částkami. Pasivně řízená ETFka mají nižší poplatek než ty aktivní, které řídí manažer.

 

POZOR Na syntetické, pákové a málo likvidní EFT – mohou být extrémně nebezpečné.

Příklady investice, kterým by se začátečníci měli vyvarovat:

Jednotlivé akcie: Investování do jednotlivých akcií může být velmi riskantní, zejména pro začátečníky. Cena jednotlivých akcií může být dost volatilní – v krátkém časovém úseku může výrazně růst i klesat. 6 Kromě toho, investování do jednotlivých akcií vyžaduje hluboké znalosti trhu a analýzu jednotlivých společností.

 

Mezi další patří například kryptoměny, umělecká díla a sběratelské předměty.

 

Investiční teze na těchto spekulacích je jedna jediná: Vydělám pouze pokud najdu někoho, komu danou věc můžu prodat za víc peněz, jinak nevydělám. Není spoleh na „investice“, které předpokládají pouze to, že se najde někdo, kdo za to zaplatí víc než já.

Rady s velkým R

Diverzifikace: Pokud své peníze zainvestujete do víc aktiv, rozložíte tím riziko a pokles ceny akcie jedné společnosti pro vás nebude představovat významnou ztrátu.

 

Vzdělávání: Vždy investujte pouze do toho, čemu dobře rozumíte. Pokud vaše příjmy sotva pokryjí výdaje, právě vzdělání pro vás může být ta pravá investice.

 

Trpělivost: Investování je dlouhodobý proces. Nepokoušejte se rychle zbohatnout. Nevěřte pohádkám ve kterých lidi přes noc zázračně bohatnou. Nepanikařte při krátkodobých výkyvech trhu. Trpělivost je klíčový faktor úspěchu.

zdroj: https://tacticalinvestor.com/
Volně přeloženo: “Akciový trh přesouvá peníze od netrpělivých k trpělivým”

Investování: Skvělý sluha, ale špatný pán

Investování může být cestou ke splnění finančních cílů, ale vyžaduje znalosti a promyšlený plán. V opačném případě může vést ke ztrátě podstatné části vašich úspor. Pro začátečníky jsou vhodné investice, které jsou méně rizikové a mají nižší nároky na správu. Mezi takové investice patří například investování do indexových fondů a ETFek. Investoři začátečníci by se naopak měli vyhnout nákupu jednotlivých akcií (bez důkladné analýzy dané firmy), které mohou být velice rizikové.

 

Nezapomínejme ani na diverzifikaci, která rozloží riziko a v případě neúspěchu nevede k tak významné ztrátě. Nedělejte rozhodnutí pod vlivem FOMO (strachu z promeškání), buďte trpěliví a realističtí. S moudrým přístupem a znalostmi můžete dosáhnout úspěšných investic a finanční stability.

Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Další články

Úvazek nebo dohoda?

Práce22. 7. 20245 minut

Blíží se letní prázdniny a tudíž i čas letních brigád. Ve chvíli, kdy si už najdeš job, tak se  svým …

Mikroinvestování: jak začít investovat s málem

Investování15. 7. 20245 minut

Mikroinvestování je přístup k investovnání, který ti do světa investic umožní vstoupit už s malými částkami, který se v posledních …

Prohlédnout všechny