fbpx
Investování

Jsou výroční bankovky investice a vyplatí se je získat?

19. 5. 2023 8 minut Jana Kapalová
Na letošní výroční bankovku před pobočkami České národní banky stály v únoru několikahodinovou frontu desetitisíce lidí. Proč v ní lidi viděli investici?
Pokud o výroční bankovce slyšíš poprvé, není čemu se divit. Výroční bankovku totiž letos v únoru Česká národní banka vyslala do oběhu teprve podruhé. Jde o speciální bankovku opatřenou přítiskem, která je zpravidla jednorázově vydána v limitovaném počtu kusů. Slouží zpravidla k oslavení a připomenutí významných historických milníků našeho národa.

Výroční bankovky mohou být oběžné, například jako ta letošní. To znamená, že je s nimi možné platit za zboží a služby jako s každou jinou bankovkou stejné nominální hodnoty. Přesto se ti však v obchodě pravděpodobně jen tak do ruky nedostane. Limitované výtisky této bankovky totiž buď visí zarámované na zdech, nebo jsou obchodovány za několikanásobek své hodnoty (a pak visí zarámované na zdech).

Co je vzácné, to je taky drahé, nebo ne? S touhle myšlenkou se v únorové frontě objevilo na tisíce lidí, kteří za výroční bankovkou spatřovali něco víc (jinak by tam netrčeli, že jo). Ve výroční bankovce spatřovali originální dárek pro blízké, nebo měli dokonce vidinu dobré investice.
“Vždyť i výroční stovka vydaná v roce 2019 se teď prodává za jeden až dva tisíce,” ospravedlňovali čekající svou touhu bankovku získat.
Už první den se na aukčním portálu letošní tisícovky nabízely i za šest tisíc korun. Pojďme si ale říct, proč to s tím ale není jen tak černobílé.

Jak je to s tou investicí do výroční bankovky?

Unikátní tisícikoruna ČNB se na Aukru už nyní prodává i za necelých šest tisíc korun. A obdobná stokoruna, kterou ČNB vydala v roce 2019, pak za zhruba deset tisíc korun.

#cnb #vyrocnibankovka #tisicikorunaCNB #sberatele #bankovky #mince #centralnibankahttps://t.co/xLeNV6BQbS

— @fintag.cz (@FintagCz) February 8, 2023

Už druhý den po vypuštění výroční bankovky o investiční hodnotě výroční tisícovky polemizovali numismati. Reagovali na překupníky na aukčních a jiných portálech, se kterými se tam roztrhl pytel hnedka první den. Obdobný nárůst hodnoty výroční bankovky o jeden až dva tisíce procent, jako byl případ výroční stovky z roku 2019, se podle českých nusmismatů nejspíš konat nebude. Před obdobnými prvoplánovými investicemi veřejnost varují. A my už víme, že jako každá jiná investice, i tahle s sebou nese rizika (a tohle jsou ona).
Odborníci jsou k nárůstu ceny bankovek skeptičtí hlavně při porovnání počtu výtisků, kterých bylo 200 000, a počtu sběratelů bankovek, kterých může být v řádu pár tisíc.
Nejvyšší ceny očekávali v prvních několika dnech, dlouhodobě ale neodhadovali velké zhodnocení. Investice do speciálních bankovek totiž vzniká díky sběratelství a znalostem, neměla by fungovat pouze prvoplánově za účelem jejího vydražení za vyšší cenu. A to, že jde o bankovku oběžnou, ji na hodnotě příliš nepřidává. A nebo ji kilometrové fronty lidí s péřovkami, termoskami a rybářskými židličkami zpopularizovaly dostatečně? To už necháme na tvém posouzení.

‍Jaké výročí nám připomněla letošní speciální bankovka?

Česká měna letos oslavila 30 let. To je mimo jiné taky doba, která letos uplynula od rozdělení Československa a od takzvané česko-slovenské měnové rozluky. Během ní došlo k okolkování bankovek tří nejvyšších nominálních hodnot, a to právě za účelem rozlišení dvou nově se tvořících národních měn. A právě to nám nová výroční bankovka připomněla. Šlo o tisícikorunu s výročním logem 30 let ČNB a přítiskem s motivem dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993.
Přítisk 30 let od rozdělení Československé měny. Zdroj: Fotogalerie cnb.cz

Nešlo si nevšimnout, že o výroční bankovce píšeme v minulém čase. Tuhle výroční bankovku Česká národní banka nabídla k výměně za běžné tisícikoruny ve středu 8. února 2023 a už druhý den po zahájení vydávání se po jejích jediných 200 000 výtiscích doslova slehla zem.

📢 Aktuální informace:


Výměna bankovky 1 000 Kč s přítiskem k 30. výročí rozdělení české a slovenské byla na všech územních zastoupeních ČNB ukončena z důvodu vyčerpání zásob. https://t.co/CZXLCIN23X

— Česká národní banka (@CNB_cz) February 9, 2023

Jejich dotisk Česká národní banka neplánuje, proto ji za nominální hodnotu 1000 korun už pravděpodobně nikde nedostaneš. No ještě aby ano, když ve frontách lidi v únorových mrazech dokonce přenocovali. Na Aukru sis ke dni vydání tohoto článku mohl pořídit výroční bankovku dokonce až za deset tisíc korun, což byla dnešní nejvyšší nabídka (ale v aukci jde sehnat pravděpodobně i za méně).

Jak si na výroční bankovku umět (pro příště) počkat?

S tisícovkou už dnes na pobočku ČNB přijdeš jako s křížkem po funuse. Pokud ale nechceš, aby ti včely uletěly i příště (dobře, přísloví už bylo dost), máme pro tebe jeden tip. Česká národní banka na svém webu zveřejňuje plán emise mincí a bankovek na následující roky, na jejich Instagramu o tom ale zůstaneš up-to-date i bez větší námahy. Po chvilce scrollování také zjistíš, že výroční bankovka není zdaleka jediná speciální bankovka nebo mince, kterou Česká národní banka vydává. A vlastně, že takových mincí a bankovek každoročně vydává desítky.
O speciálních mincích a bankovkách se můžeš dočíst na Instagramu České národní banky
Předchozí oběžnou výroční bankovku ČNB vydala v lednu 2019, kdy své 100. výročí oslavila pro změnu měna československá. Kromě této bankovky bylo na pobočkách ČNB možné získat také oběžné dvacetikoruny s významnými osobnostmi československé měny. Obdobné oběžné bankovky nebo mince do roku 2025 ČNB neplánuje, sběratelem se ale můžeš stát například za rok, kdy se ti do ruky může dostat třeba dukát se svatým Václavem. Nebo si už letos v červnu půjdeš pro pamětní stříbrnou minci s motivem Tatry 603?
Pokud tě zajímá více o tom, jak na zánik Československa reagovala tehdejší centrální banka a jak se dělily dvě národní měny, můžeš od 8. února až do konce roku v Návštěvnickém centru ČNB v Praze zdarma navštívit výstavu “Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993”. A pokud máš chuť se do toho ponořit víc, pravidelně checkuj nabídku stáží v ČNB a vyzkoušej si bankovnictví v praxi 😉

Zdroje

 1. https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-vyda-vyrocni-bankovku-1nbsp000nbspKc-snbsppritiskem-kolku/
 2. https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/bankovky/1000-kc-bankovka-s-pritiskem/
 3. https://www.cnb.cz/cnb/30_let_cnb_cz/index.html
 4. https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/Emisi-vyrocni-bankovky-doprovazel-velky-zajem-verejnosti/
 5. https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/plan-emise-2021-2025/
 6. https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-vydava-dalsi-prilezitostne-dvacetikoruny-a-bankovku-100-Kc-s-pritiskem-loga-100-let-koruny/
 7. https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/pametni-bankovky/
 8. https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/plan-emise-2021-2025/psm_500/psm-s-vlozenym-prvkem-osobni-automobil-tatra-603/
 9. https://www.irozhlas.cz/ekonomika/vyrocni-tisicikoruna-kolkovani-numismatik-ceska-narodni-banka_2302091702_krp
 10. https://www.denik.cz/ekonomika/vyrocni-tisicikoruna.html ‍e15
 11. https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/vyrocni-bankovka-od-cnb-tisicikoruna-bude-k-dispozici-do-rozebrani-zasob-1394043
Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Další články

Úvazek nebo dohoda?

Práce22. 7. 20245 minut

Blíží se letní prázdniny a tudíž i čas letních brigád. Ve chvíli, kdy si už najdeš job, tak se  svým …

Mikroinvestování: jak začít investovat s málem

Investování15. 7. 20245 minut

Mikroinvestování je přístup k investovnání, který ti do světa investic umožní vstoupit už s malými částkami, který se v posledních …

Prohlédnout všechny