fbpx
Spoření

Jak si vytvořit finanční rezervu

29. 7. 2024 5 minut Jana Kapalová
Nemít hluboko do kapsy nemusí být nesplnitelný sen. Dnes ti poradíme, jak si takovou finanční rezervu vytvořit, pro jaké případy je určena a jaká pravidla se vyplatí dodržovat pokud chceš mít nějaké finanční prostředky v záloze na horší časy.
Finanční rezerva nebo také finanční polštář je jedna z nejdůležitějších věcí, které pro své osobní finance můžeš udělat. Je to záchranný kruh, který tě drží nad vodou v případě nečekaných výdajů. Nezbytným základem k vytvoření finanční rezervy je disciplína a odhodlání. Pojďme se mrknout na několik tipů, jak začít.

Kdy začít vytvářet finanční rezervu?

Na finanční polštář je dobré myslet hned od první výplaty, nebo lépe ještě dřív, pokud si vyděláváš na brigádách. I pár tisícovek navíc ti ke startu pomůže. Ne každý je však finančně uvědomělý hned po škole, takže jedna skvělá zpráva pro tebe: nikdy není pozdě začít!
zdroj: https://ar.pinterest.com/

Stanov si výši finanční rezervy

Jaká je ale ta ideální částka? Obecně se říká, že by se měla pohybovat ve výši tří až šesti měsíčních platů a měla by ti umět pokrýt:
  • výpadek příjmu v případě ztráty zaměstnání, nemoci nebo zranění
  • lékařské výdaje za platby léků nebo léčbu, kterou nekryje zdravotní pojišťovna
  • platbu nečekaných účtů jako je náhlý růstu cen energií, opravy v domácnosti nebo právní výdaje
  • náklady spojené s nečekaným stěhováním, mezi které patří zaplacení kauce nebo chybějící nábytek
  • základní životní náklady po přírodní katastrofě nebo jiné mimořádné události
zdroj: https://imgflip.com/

Nauč se žít bez hromadění věcí

Finanční rezervu bys určitě neměl/a používat na impulzivní nákupy supermoderních hightech hraček, nového auta co 3 roky, na zaplacení dovolené nebo návštěvy luxusních restaurací. Nedovol emocím, aby ovládly tvé nakládání s penězi. Je důležité si stále připomínat, že finanční rezerva je tu pro nouzové situace.

Analyzuj své příjmy a výdaje

Vytvoření finanční rezervy začíná u detailní analýzy tvých příjmů a výdajů. Zjisti, kolik peněz měsíčně přichází a kam odchází. Identifikuj oblasti, kde můžeš snížit výdaje. Možná zjistíš, že utrácíš příliš mnoho peněz za věci, které nepotřebuješ nebo předplatné služeb, které nevyužíváš. Ušetřené peníze z takových výdajů si dej rovnou stranou.
zdroj: https://makeameme.org/

Pravidelně odkládej stejnou částku

Nečekej, jestli ti na konci měsíce něco zbyde. Pokud máš pravidelný příjem, urči si, kolik peněz můžeš odložit na svoji finanční rezervu a zahrň tuto částku do svého rozpočtu jako prioritu. Finanční experti doporučují odkládat měsíčně minimálně 10% výdělku. Měj na paměti, že i malá částka odložená pravidelně, může časem narůst do významné rezervy.
Finanční rezervu si vytvoříš pravidelným odkládáním peněz stranou, ideálně hned po výplatě pomocí trvalého příkazu. K tomu se hodí spořící účet, na kterém budeš mít peníze stále k dispozici a navíc tě odkládání peněz na spořící účet odmění úrokem. Tímto způsobem nebudeš muset spoléhat na vlastní disciplínu a tvé úspory budou pravidelně růst.

Zvaž další zdroje příjmu

Pokud je to možné, zvaž možnosti, jak zvýšit své příjmy, kreativitě se meze nekladou. Může to být brigáda, freelance práce nebo prodej nepotřebných věcí. Každý dodatečný příjem může významně přispět k rychlejšímu vytváření finanční rezervy.
Jak na finanční rezervu? Mrkni na náš Instagram!

Investuj do vzdělání

Investice do vlastního vzdělání může dlouhodobě zvýšit tvůj příjem a finanční stabilitu. Zvaž kurzy nebo školení. Ne nadarmo finanční experti považují vzdělání za jednu z nejlepších investic. Tvá cena na pracovním trhu se zvýší, což bude mít příznivý dopad i na tvou peněženku.
zdroj: https://aerialdancepoleexercise.com/

Vytrvej

Vytvoření finanční rezervy je maraton, který vyžaduje čas, trpělivost a vytrvalost. I malé kroky směrem k tvému cíli jsou důležité a časem se sčítají.

Napadlo tě, že si finanční rezervu můžeš chránit i dobře zvoleným pojištěním? Auto, spotřebiče, domácnost i nemovitost je možné snadno pojistit, a tím se v případě různých oprav vyhneš čerpání z našetřené finanční rezervy.
Máš už finanční rezervu vybudovanou? Jejím vybudováním tvá starost o ní ale nekončí. Je potřeba se o ni starat a v případě nutnosti ji navýšit, nebo se naopak můžeš směle pustit do světa investic.
Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se ti článek? Sdílej ho.

Další články

Co je dluhopis a jak funguje? Kompletní průvodce pro začátečníky na rok 2025

Investování22. 12. 20245 minut

Hej, chceš konečně pochopit, co jsou ty slavné dluhopisy, o kterých se pořád mluví? Jestli tě investování trochu děsí, nebo …

Jak na cash flow pro začínající firmy?

Práce16. 12. 20245 minut

Začátky podnikání nejsou jen o nadšení a kreativitě, ale také o dostatečném cash flow a jeho řízení. Řídit cash flow …

Prohlédnout všechny