fbpx
Spoření

Jak nastavit studentské cash flow?

7. 10. 2024 6 minut Jana Kapalová
Nastavit si cashflow pro studium na vysoké škole není tak těžké, jak si možná myslíš. Rozhodně k tomu nepotřebuješ pomoc finančního poradce – stačí ti podchytit své příjmy a výdaje a nastavit si cash flow, se kterým během studií nekrachneš. Uvidíš, že ti nakonec zbyde například i na cestování. Než se do práce na svém cash flow pustíš, ujasni si, s čím můžeš počítat a co naopak musíš pravidelně platit. Pomůže ti náš checklist.

V tomto článku zjistíš:

  • jak si rozvrhnout své příjmy a výdaje
  • možné cesty, jak snížit výdaje
  • jak naopak zvýšit příjmy

Porovnej své příjmy a výdaje a vytvoř si budget

Myšlenka sestavení rozpočtu ti může přijít poněkud skličující – jako by odhalovala nepříjemnou skutečnost. I když se ti do toho nemusí vůbec chtít, věř, že je to naprostý základ pro nastavení tvého cash flow.

Zkus si to zpříjemnit; udělej si kafe nebo čaj, do misky si nasyp oblíbené bonbony nebo chipsy a celé to zaobal do oblíbených písniček v pozadí. Pak už ti chybí jen papír a tužka. Samozřejmě můžeš využít například Excel, ale sepsat si to na papír a pak to převést do počítače je pro začátek lepší. 

Jak na to?

Cílem rozpočtu je zajistit, že neutratíš více, než ti dovolují příjmy. Takže co je tvým prvním krokem? Sepsat si do dvou sloupců své měsíční příjmy a výdaje.
Práci ti usnadní například pohled do tvého internetového bankovnictví. Pokud platíš i hotově a nepamatuješ si všechny útraty, nevadí. V tuto chvíli tvoříš úvodní srovnání příjmů a výdajů. Že je potřeba se k němu pravidelně vracet, ještě zmíníme.

Jakmile máš své příjmy a výdaje sepsané, rozděl je do těchto kategorií:

  • Fixní – každý měsíc jsou stejné. Například peníze od rodičů nebo nájem.
  • Variabilní – jejich výše se každý měsíc liší, případně nejsou pravidelné. Sem patří třeba čtvrtletní jízdenka na MHD. Nebo výše tvého příjmu, který záleží na počtu odpracovaných hodin, pokud je každý měsíc jiný.
  • Zbytné – všechno, co nutně nepotřebuješ. Například návštěva kina nebo výlet.

 

Co dál? Přichází část, ze které máš nejspíš obavy – zjištění, jestli jsi v plusu nebo v mínusu. Zjistíš to jednoduchým výpočtem: sečteš zvlášť příjmy a výdaje a poté od celkových příjmů odečteš všechny výdaje.

Co když nejsi v příznivém plusu nebo přímo v mínusu?

Odpověď je snadná – je třeba cash flow vyrovnat a překlopit do plusu, ve kterém nejedeš takříkajíc na dřeň. Což se snadno řekne, ale hůř udělá. Jak na to?

Začni zbytnými výdaji. Pokud ve svém přehledu například vidíš, že v kavárnách necháváš nemálo peněz, bude dobré četnost návštěv kaváren snížit. Nebo pokud jsou nové učebnice drahé, zvaž, zda ti nepostačí půjčit si je v knihovně. Případně se porozhlédni po učebnicích z druhé ruky. 

Napsali jsme e-book s 10 praktickými tipy, jak snížit výdaje a konečně začít šetřit.

Přihlaš se k odběru novinek a získej ho i ty. 📖

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

TIP: Jako student dost možná máš přístup zdarma do Digitální knihovny Kramerius. Je vysoce pravděpodobné, že některé učebnice tam najdeš. Případně se zeptej na studijním.

Co se ti podaří osekat výdaje, přepočítej si rozdíl mezi příjmy a výdaji. Jak jsi na tom teď? 

Pokud jsi v dostatečném plusu, paráda. Pokud ne – a už nemáš možnost osekat výdaje – nezbývá než se porozhlédnout po příjmech. Popros rodiče, zda by ti mohli posílat více peněz – ukaž jim svoji snahu vypracovaným přehledem. Porozhlédni se po brigádě nebo práci na částečný úvazek.

Možností je také krátkodobé přerušení studia, třeba na jeden semestr. Získáš tím čas věnovat se práci a našetřit si peníze na období, kdy kvůli studiu nemáš dostatek času pracovat.

Měsíční plánování to jistí

Důležité je neztrácet přehled a tím udržovat zdravé finanční cash flow. Může ti to připadat zbytečné nebo přímo otravné, ale bez měsíčního přehledu to nepůjde. Díky němu dostaneš své finance pod kontrolu a případně dokážeš šetřit peníze. Třeba na zaslouženou dovolenou nebo nový notebook. 

Co s měsíčním přehledem dokážeš?

  • Poznat své finanční zvyklosti, například za co nejčastěji utrácíš. To je první krok pro případné zkrocení výdajů.
  • Určit si finanční priority a dosáhnout cílů, ať už jde o investování nebo šetření si na něco.
  • Předcházet dluhům. Vyhneš se opožděným platbám a penále za nedodržení splatnosti, nebudeš hromadit nesplacené pohledávky.
  • Vyčleníš si rezervu na nečekané výdaje. Třeba když se ti porouchá notebook a bez servisu ho nerozchodíš.
  • Zpětnou vazbu o tvém pokroku, co se tvé finanční gramotnosti týče.

Opři se o naše know-how a měj své finance pod kontrolou

Nekrachni je nezisková organizace, která pomáhá mladým lidem finančně dospět. Podívej se na naši misi v jedné minutě.
Ve světě financí jsme tví parťáci už od roku 2021. Pokud nás chceš podpořit a pracovat na své finanční gramotnosti spolu s námi, sleduj nás na našich sociálních sítích.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho.

Další články

Co dělat při poklesu úrokových sazeb?

Nezařazené28. 10. 20244 minuty

Pokud máš peníze na spořicím účtu, zbystři. Úrokové sazby postupně klesají, a proto je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, …

Moneyfest 2024: konference, která ti může změnit finanční život 🚀

News22. 10. 20241 minuta

29. října se v Bratislavě koná MoneyFest, konference plná užitečného obsahu o financích, investování a osobním růstu. A co je …

Prohlédnout všechny